2018.05.22. Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli

Korzystając z zaproszenia Panów strażaków Amisiaki wraz z ciociami udały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania remizy strażackiej, po której oprowadziło nas dwóch przemiłych Panów strażaków. Opowiedzieli oni nam o zawodzie, który wykonują i o sprzęcie niezbędnym w tak niebezpiecznej pracy. Dowiedzieliśmy się w jakich sytuacjach można wezwać Straż Pożarną oraz zaznajomili nas z ciekawostkami związanymi z ich pracą. Opowiedzieli o posiadanych pojazdach, sprzęcie, ubiorze, a ciocia Agnieszka pomogła rozwinąć wąż strażacki. Odpowiedzieli na wszystkie nurtujące nas pytania.

Następnie wraz z naszymi przewodnikami udaliśmy się na podwórze, gdzie czekało na nas kolejne zaskoczenie… Okazało się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale także biorą udział w innych akcjach pomocniczych. Miedzy innymi ratują poszkodowanych z wypadków samochodowych. Mieliśmy okazję zobaczyć samochody na których strażacy ćwiczą wydobywanie rannych. Obejrzeliśmy też konstrukcję budynku na której ćwiczą wspinanie się do okien mieszkań, z których nie ma innej możliwości wyjścia. Ale największą zabawą było „podlewanie trawnika” wodą z węża strażackiego.

Po powrocie do budynku obejrzeliśmy wnętrze dwóch wozów strażackich. Pan strażak opowiedział nam o tym co znajduje się w ich wnętrzu i kiedy są używane. W jaki sposób strażacy przygotowują się do wyjazdu wezwani do pożaru.

Składamy serdeczne podziękowania dla Straży Pożarnej, a w szczególności Panom oprowadzającym nas po placówce, którzy przekazali nam cenną wiedzę  na temat swojej pracy. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję do ponownych odwiedzin.