2018.04.03. Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie w AMISIU

Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym szczególnym dniu chcemy przypomnieć o ich potrzebach, a także uświadomić wszystkich, że ich odmienność związana z autyzmem to nie wszystko, co można o nich powiedzieć! Dzieci autystyczne to dzieci, które wymagają wiele uwagi i cierpliwości, jednak za poświęcony im czas potrafią odpłacić miłością, przywiązaniem i radością. Każdy z nas ma wyjątkowy dzień – 2 kwietnia to dzień osób autystycznych, a jego szczególnym znakiem jest kolor niebieski. Każdy z nas ubrany był w dniu dzisiejszym na niebiesko.

Do naszego Przedszkola AMIŚ uczęszcza dziewięcioro wspaniałych dzieci – autystów. Aby dobrze zapamiętali ten dzień ciocie zorganizowały dla nich wiele atrakcji. Swoją przygodę z „kolorem niebieskim” rozpoczęliśmy od zabawy z lodem. W niebieskim lodzie ukryte były niebieskie zabawki. Z wielkim zaangażowaniem próbowaliśmy wyjąć z lodu te niespodzianki.

Kolejną atrakcją była zabawa muzyczna „Strumyk”. W rytm muzyki falowaliśmy „wodą” – szybko, wolno. Ta zabawa szczególnie przypadła nam do gustu. Towarzyszyło jej dużo śmiechu i radości.

Dzieci autystyczne to „czyste srebro”… uwielbiają się ruszać – biegać, skakać. Dlatego zabawy ruchowe to świetny pomysł na zagospodarowanie ich czasu. My zaproponowaliśmy ścieżkę sensoryczną oraz rzut piłką do celu. Jaką piłką??? Oczywiście niebieską! 🙂

Po tych wszystkich przeżyciach nadszedł czas na małe co nie co – dekorowanie ciasteczek lukrem białym i niebieskim. Było to bardzo przyjemne zajęcie, szczególnie, że udekorowane ciasteczka mogliśmy schrupać.

Zajęcia zakończyliśmy wykonaniem pracy plastycznej – „niebieska dłoń dla mojego kolegi” – odciśnięcie dłoni pomalowanej niebieską farbą.

Na pamiątkę tego dnia dzieci dostały niebieskie balony. Pozdrawiamy naszych małych autystów, którzy byli nieobecni w tym dniu – Adasia i Zuzię.